Trápí vás nadýmání?

Trápí vás nadýmání?

Nadýmání dokáže člověka pořádně potrápit. Víte, co to takové nadýmání vlastně je? Jedná se o stav, kdy se naše trávicí trubice nafoukne kvůli vysokému obsahu plynu. Obecně můžeme říct, že jím trpí více ženy. Plyny odchází z našeho těla běžně několikrát za den, pokud ale nedochází k dostatečnému odchodu, dochází právě k nadýmání. Příčin nadýmání může být mnoho. Nejčastěji za ním stojí skladba našeho jídelníčku. Pokud do něj zařadíte příliš nadýmavých potravin, může to být jasnou příčinou. Mezi nadýmavé potraviny řadíme například luštěniny, cibuli, zelí, kapustu nebo sacharidy.

břicho

Pokud máte alergii na určité potraviny, jedním z projevů alergie může být taktéž nadýmání. Může se jednat o alergii na laktózu nebo na lepek. Pokud máte potíže s trávením, i to se může odrazit v podobě nadýmání. Stejně tak mohou nadýmání zapříčinit i onemocnění trávicího systému, tedy střev, žaludku, nebo i třeba jater nebo slinivky. Mohou za ním stát ale i daleko „obyčejnější“ příčiny, jako nedostatek pohybu, nízký příjem tekutin, stres a podobně.

břicho

Jak se s nadýmáním ale popasovat?

Nejprve je nutno říct, že pokud nadýmání trvá delší dobu a je pro vás obtěžující, měli byste vyhledat lékaře. Je totiž možné, že se k nadýmání přidružila další onemocnění a je nutné provést celkové vyšetření. Dále je řešením úprava jídelníčku, z kterého vyloučíte nadýmavé potraviny. Zvyšte svůj pitný režim a zahrňte do něj čaj proti nadýmání. Ten se skládá ze směsi bylin, které účinně pomohou vašemu trávicímu systému a zmírní potíže s nadýmáním. Pomůže také více pohybu. Pohyb nastartuje peristaltiku vašich střev a ty budou lépe trávit potravu. Také se v nich nebudou tolik držet plyny. Pokud vám tyto rady nepomohou, na trhu jsou dostupné volně prodejné léky proti nadýmání, které vám mohou výrazně ulevit při akutních obtížích s nadýmáním.