Služby 

3 britské firmy

Velká Británie se rozkládá na povrchu skoro 220 000 kilometrů čtverečních. Je největším ostrovem celé Evropy. Jaké společnosti se tedy rozvinuly na severozápadním ostrově Evropy? Přidala jsem pár zajímavostí, které by vás mohly zaujmout.

regály v obchodě

Costa Coffee

Jedná se o řetězec kaváren. Společnost vznikla v roce 1971 a za zakladatele se udávají bratři Bruno a Sergio Costa. Její konkurent pocházející z Ameriky se nazývá Starbucks. Avšak každý preferuje jinou „chuť“ kávy. V obou obchodem můžeme objevit sezónní nabídky.

1.      Costa slavila 40 narozeniny v roce 2011.

2.      Společnost byla prvním britským kávovým řetězcem, který ovládal celý proces přípravy kávy od začátku do konce.

3.      První prodejna otevřená mimo Velkou Británii byla v Dubaji.

4.      Každý kelímek se dá recyklovat.
plyšový méďa

Tesco

Obchodní řetězec, nabízející nejen potravinové zboží. Tesco založil Jack Cohen v roce 1919, který si poprvé otevřel malý stánkový prodej v Londýně. První obchod v České republice se objevil od konce 20. let.

1.      Jméno značky je vytvořeno hned z několika slov. Začáteční TES od osoby, která zásobovala jeho podnik čajem – T. E. Stockwel. CO pochází z příjmení Jacka.

2.      Neskutečný vývoj obchodů se zaznamenal od poloviny 90.let do 15 let poté. Z čísla 500 obchodů vzniklo číslo 2500.

3.      Do roku 2002 po pěti letech bylo každý den v Británii ztraceno cca 50 tamních potravinářských obchodů, především díky převzetí společností Tesco.

Hamleys

Nejstarší na světě založený hračkářský řetězec, založený Williamem Hamleys v roce 1760. V roce 1938 udělila královna Marie hračkářství královskou záruku. Tím s Hamleys udělala nejprestižnější výrobce hraček na světě. V Česku se prodejna poprvé otevřela v roce 2016.

1.      Prodejny bývají velké a mnohokrát několikapatrové. V budovách najdeme i klouzačky, kolotoče či zaměstnanci převlečení v kostýmech.

2.      Hamleys nabízí pro děti ve věku 5-11 let přespávačky právě v obchodu.

3.      Má maskoty: obří medvědi jménem Hamley a Hattie.

4.      Hamleys byl několikrát zasažen německými bombami.

Nakonec je britských firem více než bychom čekali, ale všechny zmínit by trvalo dlouho. Ekonomika Velké Británie je jedna z nejsilnějších ekonomik EU s ohledem na inflaci, nezaměstnanost a dalších faktorů.

Podobné příspěvky