Vše, co jste potřebovali vědět o kávě

Káva je spolu s čajem nejoblíbenější teplý nápoj. Podle průzkumu v České Republice připadá 2-3kg kávy na rok na osobu. V průměru to tedy je 1 káva denně.

Káva a obsah kofeinu

V kávě, jak jistě víte najdeme kofein. Ten sám o sobě neškodí, ale faktem je, že brání spánku. Naopak ale zvyšuje soustředění, takže se hodí ve chvílích, kdy potřebujete 100% koncentraci.

Čili platí ono známé: všeho moc škodí. Pokud vypijete 10 šálků espressa denně, kofeinu tak do sebe dostanete až příliš, ale 2 šálky jsou zcela neškodné. Podle odborných studií dokonce pití méně, než 4 šálků kávy denně, snižuje riziko úmrtí na srdeční choroby.

káva

Káva a závislost

Je pravda, že kofein může působit jako droga. A dá se na ní vypěstovat závislost. Kofein také zvyšuje krevní tlak. Pozor si tedy dejte na pití kávy jako stimulantu proti únavě, snadno byste se tak mohli dostat do začarovaného kruhu. 

Káva a dehydratace

Ano, káva dehydratuje, ale ne zas tak mnoho. Pokud si ke každému šálku dáte sklenici neperlivé vody, nebudete mít s dehydratací problém.

Káva a hubnutí

Určitě jste již slyšeli, že káva se doporučuje při hubnutí. Ale co je na tom pravdy? Kofein se přidává do spalovačů tuků, čili něco na tom bude. Právě kofein pomáhá dopravovat mastné kyseliny k namáhaným svalům. Chcete-li využít kávu jako pomocný prostředek k hubnutí, zeptejte se ve specializovaném obchodě na „zelenou kávu“. 

káva

Káva a cvičení

Chcete ze sebe vydat během lekce ve fitness centru maximum? Dejte si před výkonem šálek kávy. Výkonnost se zvýší až o 12% a zároveň se sníží svalová únava. 

Káva a mateřství

Ani během těhotenství a mateřství se nemusíte svého oblíbeného moku vzdávat úplně. Jen si udržte obsah kofeinu pod 150mg za den (jsou to zhruba 2 šálky). Pokud nechcete riskovat v běžné síti obchodů seženete i bezkofeinovou kávu nebo rostlinné alternativy jako například melta či karo.