Bourání není banalita

Bourání není banalita


Na první pohled by se mohlo zdát, že zbourat nějaký objekt není problém. Mohlo by se zdát, že stačí jen dostatek hrubé síly a dokáže to každý. Vždyť zbořit něco je daleko jednodušší než něco postavit.

Jenže nemyslete si, že je to zase až tak jednoduché. Někdy ani pouhé lidské síly nestačí k tomu, aby y se zničilo to, co tu stojí. Protože zkuste si třeba rozbít kus betonu. A nejednou je navíc potřeba nejen likvidovat, ale také se postarat o to, aby zůstalo zachováno to, co k tomu bouranému přiléhá.

ruina objektu

Když se boří nějaký dům, je často potřeba, aby to nijak negativně neovlivnilo s ním sousedící objekty a lidi, a když se má dejme tomu uvnitř nějaké budovy zbořit jen nějaká jediná zeď nebo se třeba má vybourat bytové jádro, dlažba a podobně, a přitom to ostatní musí zůstat stát, chce to tomu opravdu rozumět. Tady nestačí jenom do toho tlouct, dokud se to bourané nerozpadne.

A je jasné, že kdo něco umí a je pracovitý, nechává si za to zaplatit. A proto provází takové profesionální práce, jako je třeba i jen zdánlivě banální vybourání kovových zárubní cena, kterou je potřeba uhradit.

vybydlený objekt

A že váháte, zda si na to profesionály najmout? Přemýšlíte nad tím, zda byste neměli takovou práci raději udělat sami a ušetřit tím? Pak se zamyslete nad tím, co všechno bude taková činnost obnášet a jaká jsou její potenciální rizika, jež by se nemusela vyplatit. A v mnoha případech zjistíte, že bude lepší, když se do toho nepustíte sami. Když to necháte na odbornících, kteří jsou tu od toho, a radši oželíte nějaké ty peníze.

Když totiž bourá někdo, kdo svému řemeslu rozumí, dosáhne se toho, čeho se dosáhnout má. A to je vždycky lepší než riziko, že se po značné námaze něco nepovede a budou s tím třeba i hodně závažné trable.

Já osobně bych tedy takové bourání nechal na někom, kdo to umí, a sám se někde pohodlně uvelebil a počkal si, než to bude hotové.