Jak správně servírovat kávu

Servírování kávy může být někdy docela věda. Řídí se totiž určitými pravidly, která by se měly dodržovat, abychom naservírovali skvělou kávu. Ať už ji servírujeme v restauraci, kavárně, nebo u sebe doma pro návštěvu, neměli bychom zapomínat na několik bodů. Klíčová je samozřejmě samotná příprava kávy. Kávu bychom měli připravit co nejlépe. Mít vždy čistý kávovar, čistou trysku na napěnění mléka, vybrat kvalitní kávová zrna a kvalitní, nejlépe plnotučné mléko. U mléka byste měli mít připravené i rostlinné alternativy, pro případ, že je bude ten druhý vyžadovat.

káva s mlékem

Kávu servírujte do hrníčků a sklenic, které jsou k tomu určené. Espresso ve velkém hrnku, do kterého si jinak děláte třeba čaj, vypadá velmi smutně. Stejně tak, když se budete snažit nalít latté do malého hrníčku. Často vypadá káva lépe, pokud je naservírovaná v skleničkách na kávu. Šálek nebo sklenici plníme do dvou třetin, abychom usnadnili manipulaci s kávou sobě, i tomu druhému a nedošlo k nehodě. Ke kávě bychom měli podávat sklenici vody. Pozor, voda musí být neperlivá, jelikož by bublinky mohli narušit vnímání chuti kávy. Někdo pije vodu právě před kávou, aby si vyčistili patro a dokázali plně vnímat chuť a vůni kávy. Jiní naopak pijí vodu až poté, co dopijí svou kávu.

káva

Pokud používáte k hrníčku nebo skleničce podšálek, umístěte na něj kávu tak, že ouško bude směřovat na levou stranu a lžičku položte na pravou stranu tak, aby byla rukojetí směrem k tomu, kdo ji bude pít. Zejména pokud podáváte kávu někde v kavárně, je dobré, když společně s kávou přinesete i nějakou sladkou drobnost pro zákazníky. Sušenku, malou čokoládku, bonbón…jedná se o drobnost, která ale potěší, a ke kávě patří. Na návštěvě budete nejspíše servírovat rovnou nějaký dezert. Pokud podáváte kávu v kavárně, nezapomeňte pro své zákazníky připravit i možnost vzít si kávu sebou.